Tedee GO czy Tedee PRO? Który system wybrać do domu?

Strona główna » Blog » Tedee GO czy Tedee PRO? Który system wybrać do domu?

Niedawno Gerda zaprezentowała swoje najnowsze rozwiązanie, inteligentny zamek Tedee GO. Czym różni się od poprzedniej wersji? W który zamek warto zainwestować? Czy GO będzie odpowiedni do moich potrzeb? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Zamek inteligentny Tedee GO

Montaż Tedee GO

Nowy Tedee GO został stworzony, aby zapewnić użytkownikom jak najprostszy i najszybszy montaż. Na europejskich drzwiach można go zainstalować w kilka minut, bez potrzeby wymiany wkładki*. Wystarczy włożyć klucz, nałożyć Tedee GO i przykręcić trzy śruby za pomocą dołączonego klucza.

* pod warunkiem, że wkładka ma tak zwane „bezpieczne sprzęgło”: możesz włożyć jednocześnie dwa klucze z dwóch stron wkładki i oba będą się kręcić.

Instrukcja obrazkowa instalacji zamka Tedee GO

Przypominamy, że Tedee PRO wymaga dedykowanej, europejskiej wkładki profilowej.

Nowa wkładka zapewnia optymalną pracę zamka, jednak jej pomiar, dopasowanie i wymiana mogą stanowić przeszkodę dla klientów.

Cena Tedee GO

Tedee PRO, najmniejszy na rynku, został wykonany z materiałów najwyższej jakości i stał się luksusowym produktem wśród inteligentnych zamków. Wysoka jakość wiąże się z wyższą ceną, co może stanowić przeszkodę zakupową dla początkujących klientów, którzy nie chcą tak dużo wydawać na samym początku swojej przygody z instalacjami inteligentnego domu. Tedee PRO wymaga również dodatkowego osprzętu – wymiany całej wkładki, części wkładki, lub instalacji adaptera. To wszystko powoduje, że cena jest wysoka.

Całkowity koszt zamontowania tego inteligentnego zamka na drzwiach składa się z urządzenia (1849 PLN) i wkładki (279 PLN). Może być również konieczne dodanie usługi montażu, która – w zależności od lokalizacji – może kosztować około 300 PLN lub więcej. Jeśli chcesz dodać więcej akcesoriów Tedee, takich jak Tedee smart bridge (549 PLN) lub klawiatura (549 PLN), musisz się przygotować na koszt około 2000 PLN za podstawową konfigurację lub około 3000 PLN za pełną wersję zestawu Tedee.

Dla porównania, cena Tedee GO to 949 PLN i w większości przypadków nie wymaga żadnych dodatkowych kosztów, ewentualnie 549 PLN za Tedee smart bridge (jeśli chcesz mieć zdalny dostęp do zamka) i 549 PLN za klawiaturę Tedee. Koszt instalacji Tedee GO waha się więc od 949 PLN do około 2000 PLN za pełną wersję zestawu, a to znacząca różnica. Oba urządzenia różnią się rozmiarem, budową i wykorzystują nieco inne rozwiązania technologiczne, co wpływa na różnice w cenach. Istotne jest, aby znać te różnice i zdecydować, który z zamków najlepiej pasuje w konkretnym przypadku.

Czego potrzebuję do montażu zamka?

Główną różnicą pomiędzy wymaganiami dotyczącymi instalacji Tedee GO a Tedee PRO jest to, że Tedee GO nie wymaga dodatkowego osprzętu ani wkładki do zamocowania na drzwiach*. Tedee GO to wszystko, czego potrzebujesz. Tedee PRO wymaga wymiany istniejącej wkładki na kompatybilną z Tedee, fachowej przeróbki wkładki lub dodatkowego adaptera.

W przypadku Tedee GO adaptery lub modyfikacje wkładek są konieczne wyłącznie podczas instalacji na zamkach skandynawskich lub szwajcarskich.

*(jeżeli masz wkładkę z bezpiecznym sprzęgłem)

Czy mogę zainstalować zamek samodzielnie?

Użytkownicy mogą samodzielnie zainstalować zarówno Tedee GO, jak i Tedee PRO. Metody instalacji tych dwóch modeli inteligentnych zamków różnią się jednak stopniem trudności.

Tedee GO został zaprojektowany tak, aby – w przypadku zamków z europejskimi wkładkami – większość użytkowników mogła go zainstalować samodzielnie w kilku prostych krokach. Cały proces zajmuje kilka minut i jest czytelnie opisany w instrukcjach i na wideo. Nie trzeba używać dodatkowych narzędzi. Zamek mocujemy na trzy śruby za pomocą małego klucza imbusowego znajdującego się w pudełku z produktem. Jeśli wkładka nie wystaje z szyldu lub rozety, trzeba nakleić dodatkowy adapter, który również jest dołączony. Po obejrzeniu instrukcji dowiesz się, czy twój zamek wymaga takiego adaptera i jak go zainstalować. Obejrzyj poniższe wideo z instrukcją instalacji.

Z drugiej strony, instalacja Tedee PRO na europejskich zamkach wymaga wymiany wkładki lub przycięcia klucza do adaptera Tedee. W obu przypadkach potrzebujemy dodatkowych narzędzi. Ponadto, na rynku europejskim stosuje się różne typy zamków drzwiowych i długości wkładek. Użytkownik może samodzielnie dobrać wkładkę albo skorzystać z pomocy zespołu wsparcia Tedee. Jednak zalecamy, aby profesjonalni ślusarze dokonali wyboru niezbędnych komponentów i wykonali instalację. Możesz zobaczyć instalację Tedee PRO na poniższym wideo.

Wkładka europejska: czy muszę ją wymieniać?

Inteligentne zamki Tedee można zainstalować na wkładkach europejskich, skandynawskich i szwajcarskich. Procedura instalacji różni się w zależności od typu wkładki.

Aby zapewnić optymalne działanie i komfort pracy, zalecamy instalację Tedee PRO na dedykowanych wkładach, co wiąże się z koniecznością ich wymiany i korzystania z nowego zestawu kluczy.

Jeżeli Twoja wkładka jest częścią systemu ujednoliconego klucza lub master key, lub też zależy Ci na konkretnym typie, klasie bezpieczeństwa i producencie, jesteśmy w stanie przerobić lub dorobić tak wkładkę, aby była kompatybilna z Tedee PRO.

Katalog trzpieni – zamienników kompatybilnych z Tedee PRO do wielu popularnych modeli wkładek:

Profesjonalne zamienniki trzpieni wkładek używanych do zamka Tedee Pro

Nowy zamek Tedee GO nie wymaga wymiany wkładki ani dostosowywania jej w szczególny sposób. Jedynym wymaganiem dotyczącym wkładki jest to, że musi on posiadać funkcję tak zwanego bezpiecznego sprzęgła. Jest to funkcja, która umożliwia obrót jednocześnie dwoma kluczami, gdy oba klucze włożone są do wkładki po obu stronach. Jest to niezbędne do działania Tedee GO i cały czas daje możliwość otwarcia drzwi kluczem z zewnątrz. Jeśli Twoja wkładka nie posiada takiej funkcji, zalecamy jej wymianę i odradzamy instalację inteligentnego zamka w takiej konfiguracji.

Jeśli już używasz wkładki kompatybilnej z Tedee (używanej z Tedee PRO), możesz dodać mały metalowy „motylek”, który umożliwi montaż na tej samej wkładce zamka Tedee GO. Takie motylki posiadamy na stanie.

Wygląd zamka Tedee

Tedee GO i Tedee PRO mają podobny kształt okrągłej gałki. To sprawia, że są praktycznie identyczne, gdy widzimy je z daleka. Oba inteligentne zamki są dostępne w wersji kolorystycznej srebrno-białej oraz grafitowo-czarnej.

Porównanie wyglądu Tedee GO i PRO

Rozmiar zamka Tedee

Zasadnicza różnica to wielkość urządzenia. Tedee PRO jest zamontowany na wkładce, podobnie jak standardowa gałka. Tedee GO jest zamocowany na tradycyjnym, metalowym kluczu i dlatego jest większy: aby instalacja była prosta, klucz musi się zmieścić wewnątrz obudowy zamka.

Ponadto, aby zapewnić niższą, przystępną cenę, Tedee GO został wykonany z tańszych materiałów i jest napędzany standardowym silnikiem, zapewniając jednocześnie zbliżoną do wersji Tedee PRO moc do otwierania drzwi.

Precyzyjnie rzecz biorąc, Tedee GO ma o 12mm większą średnicę od Tedee PRO i jest 8mm dłuższy, czyli jego bryła wystaje z drzwi wyraźnie więcej w porównaniu do Tedee PRO. Poniżej porównanie wymiarów.

Porównanie wymiarów Tedee GO i PRO

Ale jak te wymiary mają się do wymiarów innych inteligentnych zamków dostępnych na rynku? Oba zamki Tedee są nadal najmniejszymi urządzeniami, porównując je z modelami innych producentów. Poniższe zdjęcie ilustruje tę różnicę.

Porównanie wyglądu Tedee GO i PRO z innymi zamkami

Komponenty zestawu Tedee

Tedee PRO został zaprojektowany z najwyższą dbałością o jakość, a jego elegancka obudowa jest całkowicie wykonana z anodowanego aluminium. W połączeniu z miniaturyzacją układu przekładni i specjalnie zaprojektowanym akumulatorem, zapewnia minimalistyczną formę oraz bardzo wysoką trwałość.

Tedee GO jest umieszczony w obudowie wykonanej z ABS. Jest to wytrzymały, lekki, a jednocześnie tani w produkcji materiał. Dwie wersje kolorystyczne obudowy: lakierowana na srebrno z białym przyciskiem oraz na ciemny grafit z czarnym przyciskiem nadają mu stylowy wygląd, zbliżony do Tedee PRO.

Źródło zasilania

Tedee PRO używa specjalnie zaprojektowanego akumulatora litowo-jonowego o pojemności 3000 mAh. Został opracowany we współpracy z południowokoreańskim instytutem badawczym. Zapewnia najlepszą efektywność energetyczną przy jak najmniejszych rozmiarach, co wpływa na ostateczną cenę.

Z kolei Tedee GO korzysta z trzech standardowych, wymiennych baterii CR123A. Podobnie jak tradycyjne baterie AA, można je nabyć w sklepach elektronicznych, a ich wymiana zajmuje niecałą minutę.

Źródło zasilania Tedee GO - rysunek poglądowy

Do Tedee GO można również zamiennie używać akumulatorów CR123A, dostępnych w naszym sklepie internetowym. Zalecamy to rozwiązanie, które w mniejszym stopniu obciąża środowisko odpadami.

Czas pracy baterii

W przypadku Tedee GO przeciętny czas pracy urządzenia na jednym zestawie baterii CR123A to 6 miesięcy, natomiast Tedee PRO na jednym ładowaniu pracuje przeciętnie 6-10 miesięcy.

Sterowanie: czy używamy ich w ten sam sposób?

W skrócie: tak. Tedee GO i Tedee PRO mają dokładnie te same funkcje sterowania: automatyczne blokowanie i odblokowywanie, udostępnianie dostępu i inne.

Są one kompatybilne z wszystkimi urządzeniami Tedee – inteligentnym mostkiem, klawiaturą i modułem przekaźnikowym. Można używać ich jednocześnie w tej samej aplikacji Tedee (po zalogowaniu) i nimi sterować za pomocą telefonu, widżetów, linków w przeglądarce internetowej lub przez portal.tedee.com

Bezpieczeństwo: czy któryś model jest bezpieczniejszy?

Pod kątem ochrony, oba modele inteligentnych zamków Tedee wykazują tę samą skuteczność: operują na bazie tych samych rozwiązań cyberbezpieczeństwa.

W maju 2023 r. niezależny instytut zajmujący się testowaniem zabezpieczeń cyfrowych AV-Test przyznał swój atest inteligentnemu zamkowi Tedee GO. Jednocześnie, po raz trzeci przedłużył certyfikację klasycznego inteligentnego zamka Tedee, obecnie znanego jako Tedee PRO.

Systemy inteligentnego domu

Możliwość integracji z systemami inteligentnego domu to istotna różnica pomiędzy zamkami Tedee.

Tedee PRO działa z ponad 15 systemami inteligentnego domu, w tym Apple Home, Amazon Alexa, Google Home, FIBARO, Grenton, Jeedom i innymi. Tedee GO nie jest kompatybilny z Apple Home.

Jeśli szukasz inteligentnego zamka do istniejącej instalacji inteligentnego domu, Tedee PRO może być lepszym wyborem, zwłaszcza w kontekście braku zgodności Tedee GO z HomeKit. W planach mamy zintegrowanie zamka z Matter, a tym samym będzie możliwość dodania go do Apple Home w późniejszym terminie.

Asystenci głosowi

Tedee GO i Tedee PRO mogą być obsługiwane przez Hey Google na kompatybilnych urządzeniach. Jeśli chcesz kontrolować swój inteligentny zamek korzystając z Siri, radzimy wybrać model Tedee PRO, chociaż, jeśli chcesz sterować zamkiem Tedee GO przez Siri, możesz już teraz wykorzystać do tego aplikację Skróty (do momentu integracji z Matter).

Więc który powinienem wybrać?

Tabela porównawcza - Tedee GO a Tedee Pro
Tabela porównawcza - Tedee GO a Tedee Pro

Podsumowanie

Tedee GO oferuje większość korzyści związanych z „bezkluczykowym” stylem życia. Jest bardzo łatwy w montażu i oferowany w przystępnej cenie. Jednocześnie Tedee PRO pozostaje naszym produktem premium jako najmniejszy, najmocniejszy i najbardziej estetyczny inteligentny zamek dostępny na rynku. Tedee PRO przeszedł ewolucję i jest teraz bardziej wydajny i cichszy niż jego pierwsza wersja.

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu, posiadasz firmę, lub wynajmujesz mieszkanie nad morzem, jeden z zamków Tedee doskonale pasuje do Twojego budżetu, preferencji projektowych i stylu życia. Ciesz się wygodą i bezpieczeństwem z zamkiem Tedee już dziś!

Scroll to Top